Leena Krohn

Widok na niebo

 

Bohaterem jednej z nowszych powieści Leeny Krohn – Widoku na niebo – jest były student filozofii, który pokój swojego mieszkania na pierwszym piętrze w bloku przerobił na basen ze słoną wodą – i już coraz rzadziej z niego wychodzi. Postanowił się nawet z tego utrzymywać. Zamieścił więc w sieci reklamę następującej treści: „Dryfujący filozof udziela tanio odpowiedzi na wszelkie pytania – banalne i głębokie”.

Dryfujący filozof mierzy się z trudnymi pytaniami: jak odróżnić ułudę od rzeczywistości, prawdę od fałszu, sen od jawy? Rozważa naturę poczucia winy i strachu, miłości i zdrady, kosmicznej inteligencji i nieśmiertelności. Tymczasem świat zewnętrzny mrocznieje – miasto terroryzuje gang genialnego matematyka i mieszkańcy boją się już wychodzić z domów. Klienci pojawiają się coraz rzadziej, a basen zaczyna przeciekać. Czyżby świat nie potrzebował już filozofów?

W powieści Leeny Krohn znajdziemy – jak to zawsze u niej – zaproszenie do głębszej refleksji nad naturą rzeczywistości, kondycją człowieka i świata, który sami dla siebie tworzymy.

 

Opis bibliograficzny
Fragment

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress