Dlaczego e-book?

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się wydawać książki wyłącznie w formie elektronicznej? Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich to:

1. Ekologiczność. Książka elektroniczna – e-book, obywa się bez papieru, a zatem kupując i czytając e-booki nie tylko oszczędzamy lasy, ale – nade wszystko – eliminujemy z procesu produkcji książki etapy, które znacznie obciążają środowisko naturalne: wszak droga od wycinki drzew po gotowy papier jest bardzo długa i energochłonna, a zatem obarczona znaczną emisją dwutlenku węgla. Co więcej – inaczej niż na rynku książki papierowej, sprzedaż i dystrybucja e-booków obywa się bez działań logistycznych: nie trzeba rozwozić nakładu z drukarni do księgarni i magazynów (których część nakładu opuszcza dopiero, jadąc na przemiał), nie trzeba dostarczać ich klientowi… Oczywiście sam proces produkcji i sprzedaży czytników czy tabletów pochłania sporo energii, wydaje się jednak, że w ostatecznym rozrachunku czytelnictwo wirtualne wyciska znacznie płytszy odcisk węglowy na naszym środowisku niż czytelnictwo tradycyjne, papierowe.

2. Cena. Książka elektroniczna jest tańsza od książki papierowej – i byłaby jeszcze tańsza, gdyby udało się znieść absurdalną interpretację unijnego prawa, według którego e-book nie jest książką, lecz usługą świadczoną przez Internet. Ta regulacja sprawia, że aż 23% ceny książki elektronicznej to podatek VAT, podczas gdy stawka tego podatku dla książki papierowej wynosi zaledwie 5%. Mimo to zwłaszcza mały wydawca książek elektronicznych – przy zachowaniu godziwych stawek dla tłumaczy, redaktorów, korektorów czy grafików – ma większe możliwości obniżenia ceny swojej książki.

3. Wygoda. Wygodne jest nie tylko to, że w jednym czytniku można zmieścić pokaźną bibliotekę, że książki nie rozpływają się w wysokich stertach, że nie wypadają z nich zakładki i że w bardzo długim dziele można szybko znaleźć szukane słowo czy fragment, który na dodatek da się w e-booku trwale zaznaczyć. Ogromnym plusem książki elektronicznej jest to, że można ją kupić w zasadzie w każdej chwili – choć oczywiście tylko w Internecie. Ale do bycia ciągle online już jakby przywykliśmy. Kto ma Internet, ten może kupić książkę elektroniczną nawet w nocy i zacząć lekturę chwilę po zakupie, przy świetle Księżyca albo przy szumie nocnej ulewy. Rzadko się podkreśla możliwości dostosowania tekstu na czytniku do własnych gustów czy możliwości: starszych czytelników powinna ucieszyć możliwość powiększenia czcionki i odstępów między wierszami.

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress