Leena Lehtolainen

 

 

Leena Lehtolainen (ur. 1964) jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych pisarek młodego pokolenia w Finlandii.

Pisze nowatorskie powieści z gatunku „kobiecej powieści obyczajowo-kryminalnej”; większość z nich łączy osoba głównej bohaterki – policjantki Marii Kallio, „pierwszej kultowej postaci kobiecej na fińskiej scenie powieści kryminalnych”, jak pisze niemiecka krytyka literacka.

Ale Lehtolainen potrafi wyjść poza sam problem ścierania się kontynentów płci, dostrzegając jego tło – zgrzyty w funkcjonowaniu wielkiej machiny społecznej. W jej kołach obraca się codzienne życie wielu Finów: przemoc domowa, subkultury, agresywne ruchy ekologiczne, oszustwa na wielką skalę i małe zdrady, brudne praktyki lekarskie, obłuda religijnej gorliwości, uprzedzenia i rasizm w łonie samej policji. Lehtolainen szczególnie uważnie tropi ślady, jakie te potężne problemy wyciskają w psychice uwikłanych w nie kobiet. Nie szuka przy tym winnych – pokazuje, że zaczątków nawet najbardziej potwornej zbrodni nie wolno szukać jedynie w przestępcy. Opisując nie tylko jego zaburzoną psychikę, lecz czynniki, które przyczyniły się do jej zwichnięcia, pokazuje, że w istocie całe społeczeństwo jest odpowiedzialne za zło, jakim jest zabicie człowieka.

Jej książki odniosły duży sukces w Skandynawii i w Niemczech; na ich motywach w Finlandii powstały słuchowiska, przedstawienia teatralne oraz serial telewizyjny i film kinowy. Lehtolainen dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę Fińskiego Stowarzyszenia Miłośników Kryminałów – w 1997 roku za Kobietę ze śniegu i rok później za zbiór esejów Zbrodnia zdobi kobietę; w roku 2000 pisarka otrzymała nagrodę kulturalną miasto Espoo oraz Wielką Nagrodę Fińskiego Klubu Książki, a dwa lata później – nagrodę Fińskiego Stowarzyszenia Księgarzy. W 2004 roku Leena Lehtolainen została też uhonorowana przez Svenska Folktinget (Zgromadzenie Ludowe Szwedofinów) specjalnym dyplomem za kszałtowanie pozytywnego wizerunku kultury szwedzkiej w Finlandii.

Na naszej stronie udostępniamy esej Leeny Lehtolainen o jej pisarstwie.

 

Kobieta ze śniegu

 

W rodzinnym majątku rodziny Rosbergów mieści się ośrodek terapeutyczny dla kobiet. Właścicielką majątku jest Elina Rosberg, znana z radykalnych poglądów feministka i psycholożka, która prowadzi w swoim pałacyku kursy „Samoobrony psychicznej” dla kobiet. Mężczyźni nie mają nawet prawa wstępu na teren posiadłości. W pewien zimowy dzień ciotka Eliny zgłasza jej zaginięcie.

WIĘCEJ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress