Leena Krohn

 

Leena Krohn (ur. 1947) to jedna z najważniejszych, obok Johanny Sinisalo, przedstawicielek kierunku literackiego zwanego „Finnish weird”. Jej pisarstwo znamionują wielka erudycja, głęboka filozoficzna zaduma nad naturą ludzkiej świadomości oraz kondycją i przyszłością człowieka w ogóle. Krohn fascynują też zagadnienia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i jej wpływu na człowieka. Znana z oszczędnego, cyzelowanego stylu.

Krohn zaczynała od pisarstwa dla dzieci i choć znana jest głównie z poważnej literatury dla dorosłych, nadal pisuje dla młodych czytelników. W Polsce wydano do tej pory – poza nielicznymi opowiadaniami w „Literaturze na Świecie” i „Czasie Kultury” – kierowaną do młodszych czytelników powieść Pelikan (Dwie Siostry 2008, tłum. Iwona Kosmowska). w tym samym roku ukazała się jej powieść Tainaron (Świat Książki 2008, tłum. Sebastian Musielak), którą Oficyna Wolny Tor wydaje po raz pierwszy w formie elektronicznej.

Leena Krohn jest bardzo ceniona i poważana w Finlandii – jest laureatką wielu nagród, w tym najważniejszej fińskiej nagrody literackiej Finlandia za książkę Istoty matematyczne i wspólne sny (1992), nagrody nauczycieli języka fińskiego „Młody Aleksis” za powieść Pereat mundus (1999) i nagrody Helsińskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt (1998). Twórczość Leeny Krohn przetłumaczono – poza polskim – na wiele języków, między innymi rosyjski, japoński, francuski i angielski. Na jesieni 2004 roku Tainaron został wydany w USA, gdzie od razu zyskał ogromne uznanie w kręgach znawców literatury science fiction. Książkę Krohn nominowano do nagrody World Fantasy Award w roku 2005.

Na naszej stronie udostępniamy esej Leeny Krohn o jej estetyce.

 

Tainaron

 

Powieść Tainaron (1985) zabiera czytelnika w niesamowitą podróż: w zbiorze 30 listów narratorka książki opowiada nieznanemu adresatowi o niezwykłych mieszkańcach miasta owadów: Imitatorze, Trykoniu, Kwiatomirze, Królowej Trzmieli, Mierniczym, Świetlikach. Wspomina o tajemniczych, niepokojących odgłosach, ruchomych piaskach i zbliżającej się nieubłaganie zimie, gdy wszyscy tainaronianie będą musieli zapaść w głęboki sen. Czy i narratorka zaśnie? Czy się jeszcze obudzi?

WIĘCEJ

 

Widok na niebo

 

Bohaterem jednej z nowszych powieści Leeny Krohn – Widoku na niebo (2009) – jest były student filozofii, który pokój swojego mieszkania na pierwszym piętrze w bloku przerobił na basen ze słoną wodą – i już coraz rzadziej z niego wychodzi. Postanowił się nawet z tego utrzymywać. Zamieścił więc w sieci reklamę następującej treści: „Dryfujący filozof udziela tanio odpowiedzi na wszelkie pytania – banalne i głębokie”.

WIĘCEJ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress