Johanna Sinisalo

 

 

Johanna Sinisalo (ur. 1958), fińska pisarka i eseistka. Jest też autorką scenariuszy seriali telewizyjnych i filmów fabularnych (m. in. fińskiej komedii fantastycznej „Iron Sky”, 2012). Rozgłos zyskała jako autorka doskonałych nowel i opowiadań (których sama nie zalicza ani do fantastyki naukowej, ani do fantasy, lecz do kierunku „Finnish weird”), jest wielokrotną laureatką fińskiej nagrody Atorox, przyznawanej dorocznie autorowi najlepszego opowiadania fantastycznego. Za swoją pierwszą powieść pt. Nim zajdzie słońce (pierwsze polskie wydanie pod tytułem Nie przed zachodem słońca, słowo/obraz terytoria 2005, tłum. S. Musielak) otrzymała w 2000 roku najwyższe wyróżnienie literackie w swoim kraju, nagrodę Finlandia –  jako pierwsza w historii nagrody powieść nie realistyczna.

Autorka jest chwalona nie tylko za wyborny język i niesamowitą wyobraźnię; krytycy podreślają „międzynarodowy” charakter jej pisarstwa. Jest Sinisalo także pisarką zaangażowaną i nie stroni od krytyki społecznej i politycznej, poruszając takie tematy jak niehumanitarność przemysłowego chowu zwierząt, krótkowzroczność rabunkowej gospodarki zasobami naturalnymi czy handel ludźmi.

Ta wyborna pisarka jest już u nas trochę znana: po wspomnianym debiucie powieściowym ukazały się w Polsce jeszcze jej opowiadanie Baby Doll (w antologii Kroki w nieznane, Solaris 2007, tłum. S. Musielak) oraz powieść Krew aniołów (W.A.B. 2015, tłum. S. Musielak), jednak większość jej dorobku pozostaje jak do tej pory nieprzetłumaczona na język polski.

 

Nim zajdzie słońce

 

Ileż to razy pytaliśmy – a co by było, gdyby krasnoludki istniały naprawdę? Johanna Sinisalo zmieniła trochę to pytanie: co by było, gdyby trolle istniały naprawdę? Jednym z głównych aktorów drugiego planu powieści Johanny Sinisalo jest słabo jeszcze poznane, ale najzupełniej rzeczywiste zwierzę – Felipithecus trollius.

 

WIĘCEJ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress